MIROSŁAW BAKA

jako GERARD - ojciec Pawełka w spektaklu SELFIE.com.pl

Gerard ma się za uczciwego, porządnego człowieka z zasadami. Sam wychował swojego syna, ponieważ jego żona odeszła z jego szefem. Od tamtej pory Gerard nienawidzi kobiet, uważa je za stworzenia okrutne i bezwzględne. Nie przeszkadza mu to jednak martwić się o swojego syna Pawełka. Gerard ma nadzieję, ze z Pawełkiem będzie inaczej, że znajdzie gdzieś tę wyjątkową, uczciwą, jedyną w swoim rodzaju partnerkę na całe życie, i że będzie szczęśliwy tak, jak on kiedyś, wprawdzie krótko, ale był, naprawdę, przez chwilę był szczęśliwy.

Biografia

Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu. Od 1988 r. jest związany z gdańskim Teatrem Wybrzeże, gdzie zagrał już blisko pięćdziesiąt ról. Gra także na scenach warszawskich teatrów Polonia i Komedia. Ma na swoim koncie liczne role w spektaklach Teatru Telewizji. Jeszcze na studiach Krzysztof Kieślowski zaproponował mu główną rolę w Krótkim filmie o zabijaniu. Potem zagrał w blisko siedemdziesięciu polskich i zagranicznych produkcjach filmowych i serialowych. Grał w filmach A. Wajdy (m.in. w Wyrok na Franciszka Kłosa, oraz Wałęsa. Człowiek z nadziei), W. Pasikowskiego (Demony wojny, Reich oraz Jack Strong), W. Wójcika (Ostatnia misja, Tam i z powrotem), W. Krzystka, A. Barańskiego, J. Skalskiego i wielu innych. Szerokiej, telewizyjnej widowni znany także z udziału w takich serialach jak Radio Romans, Fala Zbrodni, Czas Honoru, Tancerze, Na Krawędzi, Prawo Agaty.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. W 1996 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Rola w  filmowym dramacie sensacyjnym Amok w reż. N. Korynckiej-Gruz przyniosła mu nominację do nagrody Orła. W 1998 roku został laureatem dorocznej nagrody aktorskiej im. Leona Schillera za rolę Hamleta w spektaklu Teatru Wybrzeże. A w roku 2014 odznaczony został srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W roku 2016 otrzymał nagrodę im. A. Zelwerowicza dla najlepszego aktora sezonu teatralnego 2015/16 za rolę George’a w Kto się boi Virginii Woolf.

TOP